Kaip teigia http://www.medijuok.lt/, mediacija daug greičiau, efektyviau ir paprasčiau gali išspręsti daugybę ginčų, dėl kurių žmonės nesutaria ir net būna linkę eiti į teismą. Tačiau teismas brangus, užima daug laiko ir neranda abipusio susitarimo – pats savavališkai viską nusprendžia už vieną kažkurią pusę. Tad gal ir jums atėjo metas pagalvoti apie teisminę mediaciją, užuot iškart ėjus į teismą? Štai atvejai, kada mediacja gali labai padėti.
Šalys nesusitaria dėl skolų
Viena dažna priežastis, kada reikalinga teisminė mediacija – skolų išieškojimas. Jeigu žmonės vieni kitiems paskolino pinigų su tam tikromis sąlygomis, o vėliau kita šalis tas sąlygas nori keisti, atsiranda konfliktai. Tačiau šiais laikais žmonės dažniausiai skolinasi iš greitųjų kreditų įmonių, tad jiems nereikia mediacijos, būna iškart teismas. O štai nesutarimai dėl skolų dažnai atsiranda būtent tada, kada vyksta darbiniai santykiai. Pavyzdžiui, užsakovas iš darbuotojo užsisako kažkokią paslaugą. Tada prasideda konfliktas: paslauga neįtinka, vėluoja mokėjimas, kaip atsiskaityti už dalį paslaugos, gal ji netinka dėl to, kad buvo blogai suformuluota užduotis arba pasikeitė poreikiai. Ir pan. Tokiais atvejais, teismas gali padėti, tačiau ir be teismo galima išsisukti – pasinaudojant teismine mediacija.
Sutuoktiniai nesutaria, kaip pasidalinti turtą
Dar vienas atvejis, kada padės teisminė mediacija – tai skyrybos ir turto dalybos. Ir pati šeima išsiskirs gražiau, bus mažiau nuoskaudų, jei pavyks apsieiti be teismo. Tą galima padaryti mediacijos metu. Turtas dažnai yra laikomas užgyventu bendrai. Tarsi tai bendri pinigai, bendras ūkis. Net jei pinigus iš esmės į namus įneša vienas narys, kitas, kaip sakoma, „laiko visus kampus“, augina vaikus, daro valgyti, padeda visose situacijose ir pan. Taigi, po tokio gyvenimo dažnai kyla konfliktai, kaip pasidalinti turtą. Vien dėl šios priežasties labai dažnai sutuoktiniai ilgai neišsiskiria arba net išsiskyrę gyvena vis dar po tuo pačiu stogu.
Po avarijos nesutaria dėl žalos atlyginimo
Kitas atvejis, kada vyksta nesutarimai – po eismo įvykio, kai neina susitarti, kaip turi būti atlyginta žala, jeigu draudimas negali niekuo padėti.
Pykstasi dėl sklypo padalijimo
Jei sklypas ir namas padalintas buvo labai seniai, nieko keisto, kad kyla nesutarimų dėl jo padalijimo. Pykstasi dėl palikimo vaikai, kam pasidalinti kaip žemę. Pykstasi kaimynai, nutarę pastatyti tvorą ant kaimyno teritorijos. Taigi, nesutarimų būna įvairių, o juos išspręsti visada įmanoma, tik reikia turėti noro ir stengtis tą padaryti civilizuotai.