Liepos 21 – 27 dienomis Kuliuose jau trečiąjį kartą vyks unikalaus formato Sofijos festivalis. Jo programoje – net 70 dalyvių: jaunų ir brandžių menininkų iš 5 pasaulio šalių, kurie dalyvaus daugiau nei 20-yje renginių, dirbtuvių ir susitikimų. Lietuvos Kultūros tarybos paramos dėka visos festivalio patirtys suaugusiems ir vaikams – nemokamos.
Kuliuose kultūrinį pėdsaką skulptorių darbais, istorinėmis parodomis, klasikinio ir šiuolaikinio meno renginiais jau palikęs festivalis šiemet miestelyje šurmuliuos trečiąjį kartą. Itin pavykę pirmieji du festivaliai įkvepia tikėti, kad ši graži kultūrinė iniciatyva prigijo ir tampa stipria regioninės kultūros tradicija, garsinančia ne tik Kulius, bet ir visą Plungės rajoną.
Neseniai Kuliuose apsigyvenęs aktorius ir režisierius, Sofijos festivalio meno vadovas Valentinas Masalskis teigia, kad festivalis įkvėpimo semiasi iš šiame krašte svarbų savo gyvenimo tarpsnį praleidusios rašytojos, dramaturgės, visuomenės veikėjos, pedagogės, moterų judėjimo skatintojos, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio žmonos Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės.
„Mūsų festivalio iniciatyvos yra tarsi Sofijos kultūrinės – švietėjiškos veiklos ir pastangų „užkrėsti kultūra” tęstinumas“, – sako jis.
Festivalio organizatorė Raimonda Masalskienė pažymi, kad pagrindinis festivalio akcentas – įvairialypės kultūros paieškos formos, kuriomis siekiama sudominti tiek mažesnių miestelių, tiek didmiesčių žiūrovus: „Norime paneigti įprastą požiūrį, kad kokybiški kultūros renginiai vyksta tik didmiesčiuose, o juk būtent mažesniam miesteliui festivalis gali suteikti didesnį kultūrinės traukos efektą. Istorinis festivalio kontekstas ne tik inspiruoja turinį, bet ir skatina plėsti mūsų supratimą“.
Šiemet festivalis vyks net penkiose skirtingose erdvėse: Kulių kultūros centro didžiojoje ir mažojoje salėse, Kulių Šv. Vyskupo Stanislovo bažnyčios parke ir jame esančiame istoriniame XVIII a. kultūros paveldo pastate bei pačioje bažnyčioje. Visą savaitę svetinguose Kuliuose gyvensiantys ir kursiantys festivalio menininkai susitikimų ir dirbtuvių metu bendraus su norinčiais giliau pažinti kūrybos pasaulį.
Festivalio programoje – įvairiausio stiliaus nemokami koncertai ir spektakliai, tarp kurių jaunimo choro „Aidija“ koncertas „Tėvyne mūsų, kur esi širdy…”, kompozitoriaus ir atlikėjo Tomoo Nagai iš Japonijos garso ir ritmo koncertas „Resonance“, tradicinę Karibų salų kalypso muziką atliekančio gitaristo ir vokalisto Mark Dopson iš Trinidado ir Tobago pasirodymas, naujas trumpametražis 360 laipsnių virtualios realybės (VR) projektas-filmas „Angelų takais“, skrybėlių dizaino dirbtuvės ir daug kitų kūrybinių renginių.
Sofijos festivalio kulminacija – penktadienį vyksiantis miuziklas-siuita „Ugnies medžioklė su varovais“, kurį pagal Giedriaus Kuprevičiaus muziką, Sauliaus Šaltenio ir Leonido Jacinevičiaus tekstus „pasimatavo“ nauja jaunų kūrėjų komanda: „Taško teatro“ aktoriai ir Plungės jaunimo simfoninio orkestro muzikantai (vadovai Ieva ir Paulius Lygnugariai). Spektaklio-suitos kompozitorė – Nijolė Sinkevičiūtė, režisierius – Valentinas Masalskis, dailininkė – Renata Valčik.
Visą savaitę Kulius budinsiantį kultūros ir bendruomeniškumo festivalį vainikuos parke vyksiantis tradicinis kultūros piknikas, kurio metu bus pristatyta skulptoriaus Mykolo Saukos sukurta skulptūrinė instaliacija – dovana atgimusiam Kulių bažnyčios parko fontanui.